Ana Sayfa Spor 21 Ekim 2020 7 Görüntüleme

Son dakika haberi | Galatasaray’da kimsenin aklı sahada değil

“Florya’da futbolcular fiyatlarını alıp alamayacaklarını tartışırken, teknik grup saha içine odaklanmaktan çok saha dışı dinamiklerle uğraşıyor. Kim ne tweet atmış, kim ne tenkit getirmiş, temel korku buna dönmüş teknik takımda.”

1- Hangi lidere, hocaya sorsanız “Genç futbolcu, altyapı” falan diyor ancak bu dönem Muhteşem Lig’de profesyonel yapılan 84 futbolcudan yalnızca 2’si forma talihi bulmuş. Birileri bizi kandırıyor mu?

2-  Önder Alanyaspor’un hocası Çağdaş Atan, “Ofansif oyundan hiç vazgeçmeyeceğiz. Şampiyonluk neden olmasın” dedi. Atan’ın bu çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

3- G.Saray 3 maçta 8 puan kaybetti. Fiyat indirimi polemiği sonrası Feghouli, Alanya maçında yedek oturdu, Belhanda tek devre oynadı. Bu gidişat düzelir mi?

4- Fenerbahçe yeniden kolay kazanamadı ancak 5 hafta sonunda namağlup ve 11 puanla ikinci sırada. Sizce Erol Bulut bu iyi kadroyu amaca taşıyabilir mi?

5- HAKEM tartışmalarının tekrar alevlendiği bir hafta yaşadık. Bilhassa VAR’ın kullanımını nasıl buluyorsunuz? Sizce de bir standart eksikliği var mı?

6- UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yeni dönem başladı. Nasıl bir dönem bekliyorsunuz? Sizin favoriniz hangi grup? Son şampiyon Bayern yeniden keyifli sona ulaşabilir mi?

MEHMET ASLAN

HAKEMLER ÇABUCAK PANİK OLUYOR

1- Türkiye’de hakemler çabucak panik olup çok kolay sarı kart çıkarıyor. Olağan faul yapıyorsun, rakip ayağı kırılmış
üzere kıvranıyor. Kimileri Hollywood aktörlerinden daha iyi rol yapıyor. Her hafta diğer kıssa yazılıyor. Üstün Lig, adeta bir drama sineması üzere. Her hafta bir lider çıkıp, yorum yapıyor. Bir sonraki hafta ise yaşananlar unutuluyor, tekrar bir kıssa yazılıyor.” Bu kelamlar bana değil, Lukas Podolski’ye ilişkin. Ve gereğince açıklayıcı olduğunu sanıyorum.

ALANYA, F.BAHÇE VE BAŞAKŞEHiR

2- Alanya’nın G.Saray ile oynadığı maça baktığımda içimden ‘Helal olsun sana Çağdaş Atan’ demek geldi. Maça iyi hazırlanmış, çalışmış ve tüm dikkatini alana yöneltmiş bir grup ve bir hoca vardı. Atan’ın bu yürekli çıkışı bana dönem sonu prestijiyle şampiyonluk kovalayacak üç kadro olduğunu gösteriyor; Alanya, Başakşehir ve Fenerbahçe. Biliyorum lig hakkında konuşmak için şimdi erken lakin bu hafta prestiji ile benim şampiyonluk adayım bu üç ekip.

G.SARAY BU KAİDELERDE BAŞARILI OLAMAZ

3- Fatih Terim bu gidişatı elbette aksine çevirebilir lakin temel sorun şu; Florya’da oyuncular fiyatlarını alıp alamayacaklarını tartışırken, teknik grup saha içine odaklanmaktan çok saha dışı dinamiklerle uğraşıyor. Kim ne tweet atmış, kim ne tenkit getirmiş, temel korku buna dönüştü teknik grupta. Son Alanya maçına bakın… Dersine çalışmış bir kadro ile, başı diğer bir yerde bir grubun müsabakasıydı bu. Ve başı öteki yerde olan grup da Galatasaray’dı. Teknik takım ve futbolcuları saha içine ağırlaşmadığı surece başarılı olma bahtı sıfır.

FENERBAHÇE BU DÖNEM HER ŞEYiYLE ÇOK FARKLI

4- Fenerbahçe bu sene farklı. Bu fark yalnızca transferlerle ilgili değil. Hudutları çizilmiş, herkesin bir sorumluluk sonları içinde kaldığı farklı bir ekip var. Münasebetiyle Erol Bulut yalnızca kadroya ve saha içine odaklanabiliyor. Fatih Terim üzere idareden üstü kapalı gelecek tenkitlere ya da Sergen Yalçın üzere transfer edilen ya da edilemeyen oyunculara başı takılmış değil. Elinde de çok iyi bir takım var. Bu, muvaffakiyetin garantisi değil ancak kıymetli bir adımı.

HAKEMLER KORKUYOR

5- VAR ile karar veren bir İngiltere Premier Ligi’ne bakıyorum, bir de Harika Lig’e… Ortada sahiden dağlar kadar fark var. Türkiye’de hakemler; kulüp liderlerinden da yöneticilerden de taraftardan da, hasılı herkesten korkuyor. Münasebetiyle futbolu güzelleştiren karar almak yerine kendilerini kurtaran karar vermeyi tercih ediyorlar. Türkiye’de futbolun da hakemliğin de özeti budur.

DEVLER LiGi’NDE SONUÇ DEĞiŞMEZ

6- Şampiyonlar Ligi’nde benim favorim tekrar Bayern Münih. Yani futbol 22 bireyle oynanan ve sonuçta daima Almanların kazandığı bir spor! Bu dönem da sanıyorum o denli olacak ve şampiyon değişmeyecek.

UĞUR MELEKE

TAHLİL KOLAY ANCAK UYGULANMIYOR

1- Türk futbolundaki birçok sorun üzere bunun da çok kolay bir tahlili var. Lakin uygulanmıyor ısrarla. Genç futbolcu oynatmak, risk almak demek. Bir teknik adamın risk alması için öncelikle kendini inançta hissetmesi gerek. Teknik yöneticinin kendini inançta hissetmesi için de bir statü değişikliği gerekiyor: Nasıl ki bir hoca bir dönemde azamî 2 kulüpte çalışabiliyorsa, bir kulüp de bir dönemde azami 2 teknik yöneticiyle imza atabilecek. Hepsi bu. İkinci teknik yöneticisi de vazifeden ayrılmak zorunda kalırsa bir altyapı antrenörüyle yola devam etmek zorunda kalacak. Bakın o vakit teknik adamlar bu kadar kolay bir halde kovuluyor mu? Altyapı oyuncuları talih bulabiliyor mu?

ALANYA’YI İZLEMEK KEYiF VERiYOR

2- Alanyalılar beş maçta 90 şut attı. Dört büyüklerle kıyaslamak gerekirse Fenerbahçe’nin 71, Galatasaray’ın 63, Trabzon’un 47, Beşiktaş’ın 46 şutu var. Yani yalnızca puan tablosunda değil oyun tablosunda da zirvedeler. Çok sevdiğim bir tarafları da topu havaya kaldırmamaları. Ligin hava topu istatistiğinde son sıralardalar. Yerden ve akıcı oynuyorlar. Galatasaray’a karşı 11’e 11 olan kısımda de bu türlü oynuyorlardı. Ben Alanya’yı izlemekten keyif alıyorum doğrusu.

FATiH TERiM ÖN TARAFA DiNAMiZM GETiRMELi

3- Feghouli ve Belhanda’nın maaş polemiğinin dışında pahalandırmak isterim bu mevzuyu. Zira bu iki futbolcu da dahil hiç kimse o kontratlara silah zoruyla imza atmadı. İndirimi kabul edip etmemek de hür iradeleriyle ilgili. Lakin
bu ikiliyi alandaki performanslarıyla değerlendirdiğimde esasen kulübede oturmaları değil oturmamalarıydı sıra dışı olan. Galatasaray’ın ön tarafı çok hareketsiz ve yorgun. Terim’in oyuncu tercihleriyle oraya bir dinamizm getirmesi koşul.

F.BAHÇE iKiNCi YARI OYUNUNU DEĞiŞTiRDi

4- Göztepe karşısında iki perdeli bir maç izledik. Birinci 45 dakikadaki F.Bahçe büsbütün Caner ve Nazım’a bağımlı görünüyor ve daima orta yapıyordu. Gollerin de kaynağı ortalar oldu zati. Lakin ikinci devrede hamle varyasyonlarını artıran, çok istikametli oynamaya başlayan bir Fenerbahçe gördük. 45’le 75 ortası oynanan oyuna bakarsak iyi sinyaller verdi.

‘VAR’ GLOBALDE FARKLI TÜRKiYE’DE FARKLI MI?

5- Bu mevzuda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Geçen hafta Bein Sports yayınına katılan Uilenberg, çok hoş örneklerle VAR’da küresel çizgiden çıkılmayacağı iletisi vermişti. Fakat maalesef sonrasında sızan bilgiler, hakemlere eğitimlerde öteki bir VAR çıtası konulduğu istikametinde. Şayet VAR globalde farklı, Türkiye’de farklı uygulanacaksa bu büyük bir skandal. Önemli de bir kaosa neden olacaktır. Kural kitabı ve protokol bir tane. Buna uyulmayacaksa kamuoyuna açıkça ilan edilsin, bilelim.

iNGiLiZ GRUPLARI TEKRAR KUPAYI ZORLAYABiLiR

6- Devler Ligi kurulduğundan beri yalnızca bir grup şampiyonluk unvanını koruyabildi. Onun dışında şampiyon daima farklılaştı, güç istikrarlarının değişim suratı inanılmaz. 2019 Liverpool’unu yere göğe koyamıyorduk, 2020’de Atletico’ya boyun eğdi. Artık de 2020 Bayern’ini yere göğe koyamıyoruz ancak iki maçlı eliminasyon sisteminde farklar küçük. Ben bu yıl İngiliz ekiplerinin tekrar kupayı zorlayacağını, ayrıyeten Fransız futbolundaki gelişimin de eser vereceğini düşünüyorum.

GÜNTEKİN ONAY

EVVEL KARAR VERECEKSİNİZ

1- Yarışırken genç oyuncu kullanmak kolay değil. Hele Rennes’deki Camavinga üzere harika yetenekler yoksa elinizde, nasıl oynatacaksınız? Bu bir plan-organizasyon ve ideoloji işi. Altınordu üzere bir akademi bile yetiştiriyor lakin yarışamıyor. Evvel karar vereceksiniz. Yetiştirici mi? Yarışmacı mı? Genç oyunculara baht vermek kulüp siyaseti olmalı ve buna uygun yetiştirici-geliştirici bir teknik yönetici ile çalışmak gerekiyor. Alttan gelen oyuncuyu Muhteşem Lig’e hazırlayacak bir oluşumumuz ne yazık ki yok. Portekiz, Hollanda, Almanya ve İspanya’da kulüplerin profesyonel alt liglerde oynayan genç ekipleri var. Bu halde oyuncu üste hazır geliyor.

DOĞAÇLAMA DEĞiL SiSTEMLi

2- Alanya kaliteli bir takım kurdu ve saha içinde birlikte hareket edebilen son derece organize bir küme var. Doğaçlama değil, aşikâr bir plan dahilinde oynuyorlar. Kaleci Marafona ile oyunu geriden başlatan sistemli bir kadro. Birinci haftaki Futbol Konseyi’nde Sivasspor’u yendikleri maçtan sonra en çok beğendiğim kadro olduğunu vurgulamıştım. Birebir çizgide devam ediyorlar.

MESELELER VAR LAKİN TERiM ÇÖZEBiLiR

3- Görünen o ki Galatasaray’ın saha dışındaki sıkıntıları saha içine de yansıyor. İndirim kabul etmeyen Feghouli ve Belhanda, iki şampiyonluk kazandılar ve ekibin değerli oyuncuları. Muslera’nın da eksikliği hissediliyor. Uruguaylı kaleci olsa, Alanyasporlu Babacar’ın attığı o frikik golünü yemezdi. Grubun genel manada bir atletizm sorunu var. Fizik gücü yüksek, pas yapan ve önde baskı yapan gruplara karşı zorlanıyorlar. Ancak Fatih Terim bu sıkıntıları çözebilecek deneyimde.

ülkü 11’i ŞİMDİ KURAMADI

4- Fenerbahçe’de taşlar şimdi yerine oturmadı. Bu doğal. Luiz Gustavo-Jose Sosa-Ozan Tufan orta alanı çok kaliteli. Lakin onun dışındaki kesimler şimdi çok iyi işlemiyor. Erol Bulut vakitle ülkü 11’ini form ve performans durumlarına nazaran bulacaktır. Oynanan futbol şimdi tatmin etmese de 18 yeni oyuncunun katıldığı bir grupta mağlubiyetsiz 5 maç, 11 puan asla makus değil. Dönem uzun inişler çıkışlar olacaktır. Değerli olan dengeyi ve istikrarı bulmak. Erol Hoca oynayanlar ile oynamayanlar ortasındaki dengeyi kurarsa bu işi başarabilir.

MHK ‘VAR’ KONUSUNDA BU SENE DAHA DENGELİ

5- Merkez Hakem Şurası, VAR’da bu dönem biraz daha dengeli görünüyor. Doğal ki yüzde 100 bir standart tutturulamadı ancak belirli düzeye gelindiği gerçek. Futbol kamuoyu ne yazık ki VAR Protokolü’nü ve yeni kuralları tam olarak çözebilmiş değil. Bu da VAR konusunda yaşanan sorunun kıymetli bir modülü.

BAYERN MÜNiH VE PSG Tekrar FAVORi

6- Geçtiğimiz dönemin iki finalisti Bayern Münih ve Paris Saint Germain tekrar iki büyük favori. Fakat bu düzeylerde bilhassa pandemi devam ettiği sürece sürprizler de olacaktır. Şampiyonlar Ligi’nde küme evresi bitikten sonraki eşleşmelerin akabinde kıymetlendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Hürriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898

en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort kocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar